Як бути кроликом – у «П’ятому Харкові»: розмова зі шведською авторкою Анною Хьоґлунд

Зустріч із шведською авторкою та ілюстраторкою Анною Хьоґлунд відбудеться 24 травня о 19:00 в ДК ArtAREA. На зустріч запрошують, у першу чергу, підлітків та батьків, педагогів (у тому числі —спеціалістів з інклюзивної освіти), психологів, соціологів, культурологів, ілюстраторів та журналістів.

Показується хьоґлунд кавер для події.jpeg

Вечір із Анною Хьоґлунд —спільний проект видавництва «Видавництво», ініціативи «П’ятий Харків», ЛітМузею та ДК ArtAREA: усі вони працюють над проектами для дітей і підлітків, питаннями рівності і толерантності.

Анна Хьоґлунд уже відома харківському читачеві за книжкою «Бути мною» —першим українським перекладом феміністичної повісті для підлітків.

«Ми презентували «Бути мною» у Харкові якраз тоді, коли українська громадськість домоглася вилучення грифу «рекомендовано Міносвіти» з «підручника» з сімейних цінностей, Верховна Рада не могла розібратись із поняттям ґендеру та ратифікувати Стамбульску конвенцію, а в Польщі поширювався Чарний протест проти тотальної заборони абортів, —говорить співзасновник «Видавництва» Ілля Стронґовський. —І були страшно потішені тим, що у підлітків, з якими ми зустрічалися, поняття ґендерної рівності і взагалі рівності між людьми вже не питання, а частина світогляду.

Так склалося, що нову книжку Хьоґлунд «Про це говорять тільки з кроликами» ми презентуємо саме тоді, коли суспільство обговорює питання інклюзивної освіти в школах. Діти, хай би якими проґресивними вони не були, все ж часто жорстокі до тих, хто інакший, інший. І тому ми маємо привчати їх —і себе —не боятися іншого ні в собі, ні в навколишніх. Бо глибоко всередині —всі ми кролики».

У «Про це говорять лише з кроликами» авторка досліджує думки і життя високочутливої дитини, яка зображена в образі кролика, але виховується в типовій людській родині. Артбук поєднує колажі, фотографії та живопис і допомагає читачеві зрозуміти кролика: як це «бути іншими», але водночас тяжіти до більшої соціалізації. “Іноді, коли я з іншими, я почуваюся наче перевдягненим у когось іншого. У когось, хто очевидно схожий на мене, але сам я стою десь ізбоку”, —розмірковує герой книжки. Мама намагається допомогти кролику і просить його бути менш чутливим. Але єдина людина, яка дійсно розуміє кролика —це його дідусь (який і сам насправді кролик). Людина —сама собі і ворог, і друг, підсумовує він.

Арт-директорка ДК ArtAREA Альона Воробйова говорить, що одна з задач очолюваного нею культурного простору —розвивати у підлітків естетичний смак та сучасний світогляд. «Буквально за кілька днів після зустрічі з Анною Хьоґлунд у нас відкриється виставка робіт юних художників зі студії Aza Nizi Maza (яка, до речі, була одним із партнерів презентації «Бути мною» у Харкові). Мені здається, вони багато в чому схожі з ілюстраціями Анни —у них є сміливість, але немає «виклику заради виклику», є гумор, шалена фантазія і справжня любов до різноманіття світу. Так виглядає всесвіт дітей, які ростуть власне на тих ідеях, про які й говорять книжки на кшталт «Бути мною» та «Про це говорять тільки з кроликами», —говорить Альона.

Вже вдруге над виданням Анни Хьоґлунд українською спільно працюють перекладачка Юлія Юрчук і редакторка Анна Процук. Коректоркою видання цього разу виступила Марина Гетманець.

Ілля Стронґовський, співзасновник «Видавництва», говорить: «Як і у випадку з «Бути мною» це книжка, якої дуже не вистачало в 13 років. Коли тебе ніхто не розуміє і ти певен, що це назавжди і цю прірву нічим не заповнити. Коли ранить усе, але ти все одно сподіваєшся, що «життя як у всіх» може бути і в тебе —ще не знаючи, що жити «як усі» ти просто не зможеш».

Якщо ви побачили помилку, або знаєте більше про це, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: